Skip navigation

Szoftverek

TINA-TI spice alapú áramkörszimulátor program

A TINA elektronikus áramkörök tervezésére, szimulálására és analizálására szolgáló szoftvercsomag. Egyaránt használható lineáris- és nem lineáris analóg, digitális és hibrid típusú fejlett áramkörökhöz.

A TINA program honlapja: https://www.tina.com/

A TINA-TI program a TINA program szerényebb képességű változata, a Texas Instruments gondozásában. Rengeteg példakapcsolás is tartozik hozzá. A TINA-TI Free 9.3 innen tölthető le: https://www.ti.com/tool/TINA-TI

LTSpice – ingyenes, spice alapú áramkörszimulátor

LTspice egy nagy teljesítményű SPICE szimulátor, rajzszerkesztő és hullámforma megjelenítő. A Linear Technology honlapján rengeteg szimulációs példát találhatunk.

https://www.analog.com/en/resources/design-tools-and-calculators/ltspice-simulator.html

QUCS – Quite Universal Circuit Simulator

Univerzális áramkörszimulátor, analóg, csőtápvonal és digitális szimulációhoz. http://qucs.sourceforge.net/

Oktatóvideo: Áramköri szimuláció QUCS program segítségével

Solve Elec – Négypólusanalizátor

A Solve Elec négypólusanalizátor programmal a következőket érhetjük el:

– Négypólusok egyenáramú, vagy váltakozó áramú működésének elemzése;
– Az átviteli függvény kiszámítása, kpmplex tartományban;
– Bode-analízis (amplitúdó- és fáziskarakterisztika;
– Felhívni grafikonok;
– Szerkeszthető, menthető és kinyomtatható jelentések készülnek.

Forrás: http://www.physicsbox.com/indexsolveelec2en.html

Digital Electronics Education Design Suite – Deeds – digitális áramkörszimulátor

Digital Electronics Education Design Suite – Deeds – digitális áramkörszimulátor a Genovai Egyetemtől.

FidoCadJ

FidoCadJ egy ingyenes, felhasználóbarát, vektorgrafikus szerkesztő

  • nyomtatott áramkör tervezésére;
  • kapcsolási rajzok készíteésére;
  • Export több grafikus formátumban: PDF , EPS , SVG , PNG , JPG , és PEA / TikZ a LaTeX.

http://fidocadj.sourceforge.net/

KICAD

AutoTRAX DEX

Ingyenes, teljes, integrált kapcsolási rajz szerkesztő és nyomtatott áramkör tervező szoftver. A gyártó szerint “eme program éles ellentétben áll a korábbi generációs szoftverekkel, mint a DipTrace, az Eagle, a MultiSIM, az Orcad, a DesignSpark és a Proteus”. Azt, hogy ezt miért állítja, elolvasható a gyártó honlapján.

https://dexpcb.com/

DesignSpark

“A DesignSpark PCB az RS Components nyomtatott áramköri kártyákat (nyák) tervező eszköze, amely része egy mechanikus és elektronikus tervek gyors prototípuskészítését támogató alkalmazáscsomagnak. 2010-ben azzal a Number One Systems vállalattal való együttműködést követően adták ki, amely az Easy-PC CAD-programot megalkotta, így ez nem meglepő módon sok hasonlóságot mutat a DesignSpark PCB-vel.

A DesignSpark PCB eszköz ingyenes, még kereskedelmi használatra is. Ingyenessége révén a mérnököt nem kötik szigorú licencelési szabályok, nincs korlátozva, hogy a programot hány számítógépre telepíti fel. (Azonban állandó internetkapcsolatot igényel, ami nem feltétlenül kedvez a felhasználónak.) Ingyenessége ellenére az RS vállalat állítja, hogy ez egy teljes értékű, professzionális program, amellyel többoldalas tervrajz, bármekkora méretű nyák és a hozzá tartozó gyártási adat hozható létre. Az igazi kérdés azonban az, hogy vajon mennyire egyszerű megtanulni.”

forrás: http://gyartastrend.hu/gyartastechnologia/cikk/gyakorlati_nyaktervezes_designspark_pcb_vel

Honlap: https://www.rs-online.com/designspark/pcb-software

“Az RS Components a DesignSpark Electrical program bemutatásával célul tűzte ki, hogy megismertesse a tervezői szoftverek által nyújtott előnyöket mindazokkal, akik még soha nem használtak elektronikai CAD-eszközöket. Az új szoftver főleg az elektronikai tervezőmérnököket és szakembereket célozza meg, jelentős idő- és pénzbeli megtakarítást kínálva számukra.
A DesignSpark Electrical kiterjedt funkciókkal rendelkező elektronikai CAD-szoftvercsomag, amelyet kifejezetten professzionális elektronikai tervezési projektek létrehozására alkottak meg. A Schneider Electric által támogatott rendszer kulcsfontosságú előnyöket nyújt a vezérlőpanelek és gépek elektronikai rendszerének tervezésében részt vevő mérnökök számára: ez a nagy pontosságú és hibakerülési funkciókkal ellátott szoftver gyorsabb és hatékonyabb tervezési folyamatot tesz lehetővé, így segít időt megtakarítani a szakembereknek.

A DesignSpark Electrical számos intuitív és könnyen használható funkcióval bír, többek között intelligens, specializált elektronikai tervezői, illetve valós idejű hivatkozási és érvényesség-ellenőrzési eszközöket tartalmaz. A szoftverben tervrajzkészítő alkalmazás, bekötési diagramok és kétdimenziós panel- és házelrendezések is helyet kaptak, az SQLite adatbázisban tárolt és valós időben frissülő projektadatok pedig teljes körű kontrollra adnak lehetőséget.”

QElectroTech

A QElectroTech ingyenes szoftver: szabadon használható; a forráskód hozzáférhető, változtatható, terjeszthető.

A QElectroTech-kel elektronikai, villamos, villamosenergetikai rajzok készíthetők.

http://qelectrotech.org/

Micro-Cap

"A Micro-Cap egy SPICE- kompatibilis analóg/digitális áramkör-szimulátor integrált sematikus szerkesztővel, amely interaktív vázlat- és szimulációs környezetet biztosít az elektronikai mérnökök számára. A Spectrum Software fejlesztette ki, és csak fizetett kereskedelmi licenccel volt elérhető. 2019 júliusában a Spectrum Software bezárt, és a Micro-Cap ingyenes szoftverként jelent meg. A szoftverfrissítések és a műszaki támogatás már nem elérhető. 2023 elején a webhelyük offline állapotba került, bár korábban az archive.org webhelyen készült róla biztonsági másolat." - https://en.wikipedia.org/wiki/Micro-Cap

Scilab


A Scilab egy nyílt forráskódú szoftver, amelyet adatelemzésre és -számításra használnak. Ez egy MATLAB alternatíva. Közelítő technikát használ, amelyet tudományos számítástechnikának neveznek.

A Scilab néhány jellemzője:

  • Különböző algebrai egyenletek megoldására képes;
  • Támogatja bizonyos bonyolult algoritmusok fejlesztését;
  • Képes a korábbi számítások modellezésére.
    Vizualizálást végez oszlopdiagramokban, vonalakban, hisztogramokban, MathML annotációban.

https://www.scilab.org/

MYOpenLab

A MyOpenLab szoftver a LabVIEW ingyenes és nyílt forráskódú (FLOSS) alternatívája. Ez egy többplatformos Java-környezet vizuális programozáshoz, grafikus felhasználói felületek létrehozásához és olyan hardverekkel való kapcsolódással, mint a Raspberry Pi, vagy az Arduino.

Az ingyenes MyOpenLab projekt egy Java-ra programozott fejlesztőkészlet áramkörök szimulálására, animált demók készítésére, vagy saját alkalmazások és komponensek fejlesztésére. A MyOpenLab használatának előfeltétele a Java JRE. A program elindítása után a projektek betölthetők, vagy virtuális gépen (Java VM) indíthatók újak. Egy projekt két szintből áll: Jelentős számú kész komponensből felhasználói felületként (UI) lehet egy alkalmazást létrehozni az úgynevezett "front panel" szinten. Az ott elhelyezett komponensek logikai összekapcsolása áramköri szinten történik - ez nagyon emlékeztet a LabView koncepcióra. Ily módon a felhasználó gyorsan eljut saját alkalmazásaihoz.

Az alkalmazások között megtalálható a digitális és analóg mérés, valamint folyamatábrák, neurális hálózatok, robotika és vezérlési megoldások létrehozása. Valódi hardverhez való csatlakozás is lehetséges. A saját elemek vagy alkalmazások modulokként menthetők, majd „al-VM”-ként integrálhatók más projektekbe. Segítséget nyújt a számos példa és egy német nyelvű Quickstart oktatóanyag, részletesebb kézikönyv sajnos csak spanyolul érhető el. A felhasználói fórum lehetővé teszi, hogy kapcsolatba léphessen más felhasználókkal.

https://myopenlab.org/inicio/en/


Made with eXeLearning (New Window)